TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Yayınlar / Bülten / Bülten Arşivi / Mart Nisan 2007 Bülteni

MART NİSAN 2007

İç Denetim bültenimizin bu sayısında sizlerle Mart ve Nisan 2007 ayında gerçekleştirdiğimiz ve Mayıs-Haziran 2007 ayı için planladığımız faaliyetleri paylaşacağız.

Ayrıca üyesi olduğumuz Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu'ndan (ECIIA) haberler ve gelişmeler de bültenimizin diğer konuları olacak

TİDE'den Haberler

TİDE Heyeti, Cumhurbaşkanımız Tarafından Kabul Edildi.

TİDE Yönetim Kurulu Başkanı M. Şenol Toygar ve beraberindeki heyet, 4.4.2007 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer tarafından Çankaya Köşkünde kabul edildi. Aşağıdaki isimlerden müteşekkil TİDE heyeti, faaliyetlerimiz ile ilgili olarak kendilerine bilgi arz etti.

  • M. Şenol Toygar, TİDE Yönetim Kurulu Başkanı
  • Ali Kamil Uzun, TİDE Kurucu ve Onursal Başkanı
  • İbrahim Ayaşlı, TİDE Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
  • Ali Şîr Yardım, TİDE Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
  • Ebru Alışık Yıldırım, TİDE Yönetim Kurulu Genel Sekreteri
  • Selda Timur, TİDE Yönetim Kurulu Üyesi

Ayrıca, Cumhurbaşkanına aşağıdaki mesajı içeren bir plaket verildi :

"Cumhurbaşkanımız Sayın Ahmet Necdet Sezer'e

Görevi süresince Devletimize ve Milletimize vermiş oldukları yüksek hizmetler ve Denetim Mesleğinin değerlerine verdiği destekten dolayı şükranlarımızı arz ederiz.

TÜRKİYE İÇ DENETİM ENSTİTÜSÜ
YÖNETİM KURULU ADINA
Yönetim Kurulu Başkanı
M. Şenol TOYGAR"Ayrıca, TİDE'nin hiç bir kamu kaynağı kullanmadan iç denetim mesleğini uluslararası standartlarda temsil eden bir kurum olduğunun ve özel veya kamu alanında çalışan tüm meslektaşları desteklediğinin belirtilmesi üzerine, sayın Cumhurbaşkanı memnuniyetlerini dile getirmiş, bunun önemli ve takdire şâyân bir husus olduğunu vurgulamıştır.

Cumhurbaşkanı ile yapılan görüşmenin gündemini oluşturan TİDE faaliyetleri ile ilgili özete www.tide.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

TİDE 12. Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi

Türkiye İç Denetim Enstitüsü'nün 12. Olağan Genel Kurulu 31 Mart 2007 Cumartesi günü Yıldız Posta Cad. No.50 Esentepe/İSTANBUL adresinde bulunan Dedeman Otel'de gerçekleştirildi.

Genel Kurul aşağıdaki gündemle toplandı:

a. Açılış ve Saygı Duruşu,
b. Başkanlık Divanının oluşumu ve Başkanlık Divanına toplantı tutanağını imzalama yetkisinin verilmesi,
c. Yönetim Kurulu Başkanı ve Konukların konuşmaları,
d. Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu, Gelir/Gider Durumu ve Denetim Kurulu raporunun Okunması, Görüşülmesi,
e. Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulunun ibrası,
f. Tahmini bütçenin görüşülmesi ve onaylanması,
g. Tüzük Değişikliği,
h. Dilek ve Temenniler,
i. Kapanış

Uluslararası Sertifikasyon Haberleri

Unvan sertifikasyonu sınavlarımız, 16-17 Mayıs 2007 tarihlerinde Ankara ve İstanbul'da 4 oturumda yapılacaktır. İç denetim mesleğinin uluslararası anlamda geçerli temel unvan sertifikasına hak kazanabilmek için sınava birçok özel sektör ve kamu kurumundan yaklaşık 400 kişi başvuruda bulundu.

Diğer taraftan 2003 yılında CIA unvanını kazanan meslektaşlarımızın CPE bildirim süreleri 2007 Mayıs sonu itibariyle sona ermektedir. CIA unvanının askıya alınmaması için CPE bildirimi yapılması kapsamında Haziran 2007'den itibaren uyarı mesajlari gönderilecektir.

TİDE (www.tide.org.tr) ve IIA'in (http://www.theiia.org/) internet sitelerinde cevabını bulamadığınız sorularınız için sertifikasyon@tide.org.tr adresine e-posta gönderebilir ya da Sertifikasyon Komitesi Başkanımız Serhan GÖKTÜRK (serhan.gokturk@imkb.gov.tr) ile irtibata geçebilirsiniz.

CIA Sınavlarına Hazırlık Kurslarımız

Mayıs 2007 CIA sınavları için hazırlık kursları İstanbul Taksim Nippon Hotel'de Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilmiştir.

1. Bölüm Eğitimi 7-8 Nisan 2007 tarihlerinde 33 kişi katılmıştır.
2. Bölüm Eğitimi 14-15 Nisan 2007 tarihlerinde 26 kişi katılmıştır.
3. Bölüm Eğitimi 21-22 Nisan 2007 tarihlerinde 10 kişi katılmıştır.
4. Bölüm Eğitimi 21-22 Nisan 2007 tarihlerinde 23 kişi katılmıştır.
5. Bölüm Eğitimi 28-29 Nisan 2007 tarihlerinde 14 kişi katılmıştır.

Sertifikasyon eğitimleri ile ilgili tüm sorular için sertifikaegitim@tide.org.tr adresine e-posta gönderebilir ya da Yönetim Kurulu üyemiz Ebru Alışık Yıldırım ile akademik@tide.org.tr adresinden irtibata geçebilirsiniz.

IIA ve ECIIA'den Haberler

TİDE Başkan Yardımcımız Ali Şîr Yardım, 2 yıllık bir dönem için, ECIIA Yönetim Kurulu'na seçildi.

ECIIA'ın 7 kişilik Yönetim Kurulu, AB üyesi ülkeleri temsilen 6 üye ve AB üyesi olmayan Avrupa ülkelerini temsilen 1 üyeden oluşmaktadır. Söz konusu görev, daha önce 2000-2004 yılları arasındaki 2 dönemde, Kurucu Başkanımız Ali Kamil Uzun tarafından başarıyla yürütülmüştü.

Ali Şîr Yardım, "AB Üyesi Olmayan Avrupa Ülkeleri Temsilcisi" olarak, ilk Yönetim Kurulu toplantısına 16 Mart 2007'de Brüksel'de katıldı.

Denetim mesleğine ulusal seviyedeki hizmetlerini uluslararası alanda da sürdüreceğine emin olduğumuz Ali Şîr Yardım'a söz konusu yeni görevinde başarılar diliyoruz.
Sesinizin Duyulmasını Sağlayın!

TİDE, Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü'nün (IIA) Uluslararası Meslekî Uygulama Çerçevesi'nde (UMUÇ/IPPF) yapmayı düşündüğü değişikliklerle ilgili olarak, sizlerden gelen görüşleri de dikkate alarak, hazırladığı taslakla ilgili görüşlerini IIA'e iletti. Yapılmak istenen değişiklikler yönünde, mesleğin icrasında ve kendisini yenileme sürecinde doğuracağı tahmin edilen faydalı sonuçlar dikkate alınarak olumlu görüş belirtildi.

Güncel Global Teknoloji Denetim Rehberini İndirebilirsiniz!

TİDE üyeleri, TİDE üyeliği ile birlikte otomatik olarak IIA üyesi de olmaktadır. Üyeliğiniz, sizleri iç denetim ile ilgili bilgi teknolojilerini de içeren tüm konularda güncel gelişmelerden haberdar olma imkânı tanımaktadır.

GTAG serisinin yedinci basımı olan "Bilgi Teknolojileri Dış Kaynak Kullanımı", dış kaynak kullanımı çeşitleri, dış kaynak kullanımı döngüsü ve risklerin asgarîye indirilmesi yoluyla verimliliğin arttırılmasını sağlayan etkin dış kaynak kullanım yönetimi konularında bilgiler sunmaktadır. Rehberin tamamı için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız. http://www.theiia.org/guidance/technology/gtag/gtag7/

IIA Kitaplarından En Son Çıkan Kaynakları Alırken Daha Az Ödeyin!

Kurumsal Risk Yönetimi (ERM), kaynakların yoğun kullanıldığı bir çalışma olmak zorunda değildir. Bu, James Roth'un "Risk Yönetimine Dört Yaklaşım ve ve Sarbanes-Oxley Uyumda Fırsatlar" çalışmalarının temel bulgularından biridir. IIA üyesi olarak bu rapor için $15 daha az ödeyebilirsiniz.

Üyelik indiriminizi kullanın. Kurumsal risk yönetimi nedir, ne değildir konularında değerli bakış açıları kazanın ve çok çeşitli organizasyonlarda Kurumsal Risk Yönetiminin etkin ve verimli şekilde nasıl uygulanabileceği ile ilgili pratik örnekleri edinin.

Aşağıdaki bağlantıdan bu siparişi verebilirsiniz.
http://www.theiia.org/bookstore.cfm?fuseaction=product_detail&order_num=5006

Finansal Hizmetlerin, İndirimlerin ve Güneşin Tadını Çıkartın!

IIA üyeleri, hâlihazırda IIA 2007 Finansal Hizmetler Konferansına standart katılımda 150$ tutarında indirim kazanmış durumundalar. 4-6 Haziran tarihleri arasında Walt Disney World Swan ve Dolphin Resort'ta gereçekleşecek olan ve denetim, hisse opsiyonunda eski tarih koyma, suiistimal risk yönetimi, NAIC model kanunu, SOX yönetimi, hırsızlığı tespit etme ve daha fazlasında karşılaşılan zorlukların etkin şekilde yönetiminin öğrenilmesinde bize katılın. Kayıt ve diğer konulardaki ayrıntıları, aşağıdaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz. http://www.theiia.org/training/conf/index.cfm?e_code=fins0607

Yazısını Yayınlayın, Kudos Kazanın, Özgeçmişinize Katkıda Bulunun!

IIA'in "Internal Auditor" (İç Denetçi) dergisinin bir makalesinde yazar olarak kendi adınızı görmek - iç denetim mesleği ile ilgili yayınların en önemlisi- Holllywood Ünlüler yolunda yıldız kazanmaya eşdeğer nitelikte! "Internal Auditor" dergisine yazı yazarak katkıda bulunarak akranlarınız içinden sıyrılın, üstlerinizin takdirini kazanın ve özgeçmişine altın bir yıldız ekleyin.

Yazılarınızın nasıl yayınlanabileceğini öğrenmek için Yazar Rehberi bölümünü gözden geçirin. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı tıklamanız yeterli:
http://www.theiia.org/periodicals/internal-auditor/writers-guidelines/

Bilgi Teknolojileri Konusunda Güncel Kalın!

En son bilgi teknolojileri rehberi ve haberleri için Bilgi Teknolojileri Denetimi Nisan tarihli yayınını gözden geçirebilirsiniz. Bu IIA'in iç denetçiler için hazırladığı en iyi çevrimiçi teknoloji yayını olmakla beraber; kurumları etkileyen network güvenlik risklerini ve karmaşık bilgi tekenolojileri sistemleri ile ilgili çeşitli yönetim sorunlarını tartışmaktadır. Ayrıca bir otel yöneticisinin hileli davranışlarını ortaya çıkarırken Luhn's algoritmasını bir iç denetiçisinin nasıl kullanacağına dair bir örnek çalışma da içermektedir.

Eğitimlerimiz

Yerel Yönetim Reform Programı'na TİDE'den Destek...

Sponsorluğu Avrupa Birliği tarafından yapılan "Yerel Yönetim Reform Programına Destek Projesi" çerçevesinde, ilgili proje koordinatörlüğünün talebi üzerine, TİDE Başkan Yardımcısı Ali Şîr YARDIM ve TİDE Sertifikasyon Komitesi Başkanı Serhan GÖKTÜRK tarafından T.C. İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Kontrolörleri'ne yönelik "Uluslararası İç Denetim Standartları ve Teknikleri" eğitimi verilmiştir.

Yerel Yönetim Reform Programı'na Destek Projesi'nin ana faydalanıcısı İçişleri Bakanlığı, yürütücüsü ise Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'dır. Projenin temel amacı, yerel yönetim reformunun temel uygulayıcısı olan İçişleri Bakanlığı'nın ve yerel yönetim paydaşlarının (genel olarak belediyeler, il özel idareleri, bölgesel ve ulusal belediye birlikleri) reform kapasitelerinin artırılması için teknik destek ve eğitim vermektir.

Uluslararası İç Denetim Standartları'nın yerel yönetim reformlarında benimsenmesi ve bu süreçte TİDE'nin de faal rol üstlenmesi açısından önem taşıyan söz konusu eğitim ve bilgi alış verişi etkinliği Ankara, İstanbul ve İzmir bölgelerinden yaklaşık 100 İçişleri Bakanlığı Kontrolörü'nün katılımı ile 28 Nisan 2007 tarihinde Kızılcahamam'da gerçekleştirilmiştir.

Kamu İç Denetçilerine Yönelik Eğitimler Devam Ediyor...

82 adet Kamu İç Denetçisine, İDKK koordinasyonunda 12-13 Mart 2007 tarihinde Yönetim Kurulu Üyemiz İlyas Ersöz tarafından "Risk Yönetimi ve Değerlendirmesi"; 28 Mart 2007 tarihinde de Yönetim Kurulu Üyemiz Ebru Alışık Yıldırım tarafından "İç Denetim Metodolojisi / Süreci" ile ilgili eğitim verilmiştir.

2007 yılında gerçekleştirmeyi planladığımız eğitimler, tercüme aşamasında olup eğitim takviminin önümüzdeki dönemde netleştirilmesi hedeflenmektedir.
"Kurumunuza özel" taleplerinizi egitim@tide.org.tr adresine iletebilirsiniz.

TİDE - IIA Eğitim İşbirliği Çerçevesindeki Eğitimlerimiz (2007):

  1. Denetim Müdürü için Araçlar ve Teknikler YENİ! (Tools and Techniques for the Audit Manager)
  2. İç Denetçiler için Araçlar ve Teknikler (Tools and Techniques for the Beginning Auditor)
  3. İç Kontrollerin Değerlendirilmesi: COSO Esaslı Yaklaşım (Evaluating Internal Controls: A COSO-based Approach)
  4. Katma Değer Yaratan İş Kontrolleri: Riski Yönetmenin Doğru Yolu (Value-added Business Controls: The Right Way to Manage Risk)

Kurumlarınız ve sizler için gerekli olduğunu düşündüğünüz eğitim konularını bizlere bildirirseniz bu taleplere göre de eğitim planlamalarımıza ilaveler yapabiliriz.

Ayrıca eğitim verme konusunda gönüllü iseniz, "TİDE Eğitmen Havuzuna" dahil edilmek için Selda Timur ile egitim@tide.org.tr adresinden irtibata geçebilirsiniz

Akademik İlişkiler

17 Nisan 2007 Salı günü, İstanbul Kültür Üniversitesi'nde TİDE Yönetim Kurulu Başkanımız Şenol Toygar, Başkan Yardımcılarından Ali Şîr Yardım ve Akademik İlişkiler Komitesinden de sorumlu TİDE Yönetim Kurulu Genel Sekreterimiz Ebru Alışık Yıldırım iç denetim, unvan sınavları ve sertifikasyonla ilgili mesleğimizi de öğrencilere tanıtmak amacıyla birer sunuş yapmışlardır.
Akademik İlişkiler Komitesinde aktif olarak görev almak isteyen veya önerileri olan üyelerimizin akademik@tide.org.tr adresinden Yönetim Kurulu Üyemiz Ebru Alışık Yıldırım ile irtibata geçmesi rica olunur.

Dergi Çalışmalarımız

TİDE tatarfından yayınlanan "İç Denetim" dergisinin bedeli, üyelik aidatı kapsamı içine alındığından, 2007 aidatını ödeyen (ve geçmişe ait aidat borcu olmayan) üyelerimize ücretsiz olarak gönderilmektedir.

Makale ve yazılarınız ile ilgili ele alınmasını istediğiniz konuları ve ne şekilde sponsorluk desteği sağlayabileceğinize ilişkin önerilerinizi dergimizin dergi@tide.org.tr adresine ulaştırabilirsiniz.

İnternet Sitemiz

Yeniden yapılandırma çalışmaları devam eden internet sitemiz aracılığı ile sizlere ulaşmaya devam etmekteyiz.

Internet sitesi ile ilgili önerilerinizi web@tide.org.tr adresine iletebilirsiniz.

Yeni Katılan Üyelerimiz

Aramıza katılan tüm yeni arkadaşlarımıza hoşhgeldiniz diyoruz. Varlıkları, bundan sonraki etkinliklerimizde TİDE'yi eminiz ki daha güçlü kılacaktır:

Ersin ERDOĞAN - ALTINBAŞ HOLDİNG
Raşit YILDIRIM - CHE METAL A.Ş.
Hasan ÖZÇELİK - İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Sabri ÇAKIROĞLU - İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Ali İhsan BAŞ - İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Abdülkadir İNCEOĞLU - İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Yakup KESKİN - İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
M.Cemil ARSLAN - İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Mustafa OCAK - İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Sami KILIÇ- İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Asude SEDEFOĞLU - İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Kenan KIRTIL - İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
Aysel KORKMAZER - EXIMBANK
Ömer TUNAOĞLU - ERNST & YOUNG
Özkan HACIOĞLU - YAPI VE KREDİ BANKASI
Sibel ÖZATA ERDOĞAN - FİBA FACTORING
Işıl KIRDI - PWC
Numan AKSAKAL - BOTAŞ
Ümit TALAŞ - ALAN YATIRIM
Serkan SALTIK - EREN HOLDİNG
Risaret Kubilay YILDIRIM - ÜNİMAR
Çiğdem UZ - KÜRÜM HOLDİNG
Nejat Namık BOCNAK - KÜRÜM HOLDİNG
Neslihan ÖZDEMİR - BDDK
Ümmügülsün ÖZYURT - BDDK
Melike Belkız ERKAN - İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ - Fahri Üye
Bülent Savaş İNCE - KARADENİZ MAKİNE
Mücahit DÖNMEZ - BANK POZİTİF
Özgür Umut SARI - AKBANK
Mehmet KAHRAMAN - TATMAK MAKİNE
Arif AYTAÇ - FORTİS BANK
SUAT ERGEN - FORTİS BANK
Yasemin DOĞAN - TURKISHBANK
Züleyha ÖZDEMİR- DATMAR TURİZM
Müge AKKOR - YAPI KREDİ BANKASI
Ahmet KÜÇÜKSAVAŞ - FİNANSBANK
İlhan SÜRÜCÜ - MNG BANK
Hayrettin Bülent METİNER - BİM
Hasan GÜRKAN- KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI
Seda ARSLAN - FORTİS BANK
Hakan ÖGE - FORTİS BANK
Göksen TOGAY - FORTİS BANK
Bilgehan IŞIK - FORTİS BANK
Ayça URHAN - FORTİS BANK
Selim BALOĞLU - FORTİS EMEKLİLİK
Ahmet Birol GÖKÇE - FORTİS BANK
Veysel Yusuf BEDEN - FORTİS BANK
Abdullah PAMUK - FORTİS BANK
Ahu YAŞA - FORTİS BANK
Ertuğ ERTURAN - FORTİS BANK
Emrah KABADAYIER - FORTİS BANK
Bülent ÖZDEMİR - FORTİS BANK
Ersen DAMÇAYIRI - FORTİS BAN
Zeynep KURNAZ - FORTİS BANK
Ümit KORUCU - FORTİS BANK
Ufuk ÖZKAN - FORTİS BANK
Ebru KAYA ŞİMŞEK - FORTİS BANK
Ünal DİNÇ
Ersin ERDOĞMUŞ - GARANTİ BANKASI
Hasan VATANSEVER - SABANCI HOLDİNG
Mustafa E. DEMİRKOL - SABANCI HOLDİNG
Ebru YARDIMCI - KPMG
Serdar TAŞAR - KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI
Hakan AKAY - VODAFONE
Burak BACAKOĞLU - VODAFONE
Serdar ÖNGÜN - TURKCELL
Özlem GÖĞÜSDERE - ZİRAAT BANKASI
Esma PARMAK - CARREFOURSA
Cansel AYTEKİN - CITIBANK
Burcu Deniz ÇİÇEK - KPMG
Zeynep KARAYURT - KPMG
Hasan Rıfat TOPKAR - OYAK YATIRIM MD A.Ş.
Şenol Engin ESEN - UZEL PARK A.Ş.
Hacı Bayram EVRAN - HALK BANKASI
Onur VURUŞKANER - PWC
Neslihan KAYA ULUOCAK - TEB YATIRIM
Fatih DOĞAN - TURKISH YATIRIM
Enver Batu DÖLAY - TAV YATIRIM HOLDİNG
Ertuğrul ÖZKAPTAN - TAV YATIRIM HOLDİNG
Zeynep Sema SEYHANLI KOKULU - PWC
Erkan ADIGÜZEL - ZİRAAT BANKASI
Yüksel ÖZUYSAL - TREND DENETİM
Salih YAZGAN - OYAK YATIRIM MD A.Ş.
Canan ÖZER- OYAK YATIRIM MD A.Ş.

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri