TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Yayınlar / Bülten / Bülten Arşivi / Mart 2005 Bülteni

MART 2005

Saygıdeğer Meslekdaşlarımız ve Sayın Üyelerimiz,

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği'nin aylık olarak gerçekleştirdiği faaliyetleri, önümüzdeki dönemler için faaliyet planlarını ayrıca üyesi olduğumuz 'Institute of Internal Auditors -IIA' ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu 'ECIIA' den haberleri ve gelişmeleri sizlerle paylaşmak amacıyla yayınladığımız İç Denetim Bültenimizde sizlerle Şubat ayında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ile Mart ayı faaliyet planımızı paylaşacağız.

IIA ve ECIIA'den Haberler

"IIA ve ECIIA tarafından mesleğimiz açısından rehber olabilecek nitelikte yeni çalışmalar yayınlandı."

Geçtiğimiz aylarda IIA ve ECIIA tarafından mesleğimiz rehber olabilecek nitelikte çalışmalar yayınlanmış olup, http://www.theiia.org/ sitesinde 'Guidance' bölümünden tüm üyelerimiz tarafından ulaşılabilir. Bu çalışmalardan bazıları:

  1. COSO Enterprise Risk Management Framework - COSO tarafından Kurumsal Risk Yönetiminin çerçevesini oluşturan bu çalışma ve diğerleri için detaylı bilgiye ayrıca http://www.coso.org/ sitesinden ulaşabilirsiniz.
  2. Role of Internal Auditing in Enterprise-wide Risk Management - Kurumsal Yönetimin güvencelerinden biri olan Risk yönetimi konusunda İç Denetimin rolü üzerine yayınlanan bu çalışmaya IIA web sitesinden ulaşabilirsiniz.
  3. 20 Questions Directors should ask about Internal Audit - Yönetim Kurulu'nun İç Denetim Konusunda cevap araması gereken 20 Soru'ya IIA web sitesinden ulaşabilmekle birlikte bu çalışma ayrıca İç Denetim dergimizin bahar sayısında Türkçe olarak yayınlanacaktır.
  4. Management Override of Internal Controls - Denetim Komitesi ve Yönetim Kurullarına Finansal Raporlamalardaki yolsuzluklar konusunda yardımcı olmak amacıyla AICPA (American Institude of Certified Public Accountants) tarafından yayınlanan çalışmaya www.aicpa.org/audcommctr/spotlight/achilles_heel.htm adresinden ulaşabilirsiniz.
  5. Internal Auditing in Europe - ECIIA tarafından Avrupa'da İç Denetim konusunda yayınlanan bildirime http://www.eciia.org/ sitesinden ulaşabilirsiniz.

"IIA tarafından verilen 'William S.Smith' Başarı Ödülleri sahiplerini buldu."

CIA sertifikasını alan tüm meslekdaşlarımız, uzmanlıklarını uluslararası tescil ederek son derece önemli bir başarıya ulaşmanın onurunu yaşamakla birlikte, bu sınavda yıl içinde en yüksek skoru alan meslekdaşlarımız IIA tarafından da ayrıca 'William S.Smith' ödülleri ile onurlandırıyor.

Bu ödülü alabilmek için sınava ilk defa katılıyor olmanız, sınavın tüm bölümlerinden tek seferde geçmeniz ve Mayıs ve Kasım aylarında yapılan iki sınavın herhangi birinde, Part I, II ve III'ün toplamında en yüksek puanı almanız gerekiyor.

Bu sene altın madalyayı Amerika'dan Gary L.Bearpre kazandı ve ödül olarak da Temmuz ayında yapılacak olan Uluslararası Konferansa tüm masrafları IIA tarafından karşılanmak üzere katılma hakkını kazandı. Ayrıca ilk beşe giren meslekdaşlarımız da IIA tatafından konferansa ücretsiz katılım hakkı ile ödüllendirildiler.

Önümüzdeki yıllarda bu ödülü Türkiye'den meslekdaşlarımızın kazanmasını ümidiyle...

TİDE'den Haberler

Türkiye İç Denetim Enstitüsünün gelişen ihtiyaçları gözönüne alınarak ve uzun vadeli gelişim planları düşünülerek, üyelerimizinde katkılarıyla geniş katılımlı Geleceğin Tasarımı Projesi 2003 yılı sonunda hayata geçirilmişti. İlk aşamanın sonucunda TİDE'nin misyonunu, vizyonunu ve temel stratejilerini belirlemiştik.

Temel stratejilerimizi hayata geçirebilmek amacıyla, 10 Nisan 2004 tarihinde TİDE Yönetim Organları ve üyelerimizin katılımıyla, Stratejik Aksiyon Planlarını hazırladık, gerekli kaynakları tespit ettik ve öncelikleri belirledik.

VI. stratejimiz olan Kurumsal Yönetim konusundaki çalışmalarımızı tamamlamak üzere
TİDE Yönetimi olarak 26 Şubat 2005 da toplanmayı düşünmüştük. Ancak toplantıyı 12 Mart 2005 tarihine ertelemek zorunda kaldık.

Sertifikasyon Haberleri

Sertifikasyon Mayıs-2005 sınavları için başvurular başladı

Bu yıl 18-19 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan CIA, CCSA ve CSFA sertifikasyon sınavları için son başvuru tarihi 31-Mart. İlk olarak Mayıs-2005 sınavlarında CIA testleri türkçe olarak yapılacak. Sınavda sorular, Türkçe çevirisinin yanında İngilizce orijinali ile beraber iki sütun biçiminde verilecek, bu şekilde (İngilizce bilenler açısından da) soruların daha kolay anlaşılabilir olması sağlanacak. Ayrıca, sınavdan önce IIA sitesinden satılan 400 soruluk "Model Exam" Türkçeye çevrilmiş olarak TİDE tarafından da üyelere satılabilmesi için gerekli çalışmalarda başlamış durumda.

CIA hazırlık kursu programı belli oldu. Kurs CIA olan meslektaşlarımız tarafından aşağıdaki tarihlerde düzenlenecek:

Part 1 : 19-20 Mart
Part 2 : 16-17 Nisan
Part 3 : 2-3 Nisan
Part 4 : 30 Nisan - 1 Mayıs

Kurs için başvurular TİDE sayfasındaki formun doldurulup TİDE merkezine ulaştırılması ile yapılabilecek.

Sınav başvuruları, TİDE merkezine gerekli formlar doldurup fakslanarak yapılabileceği gibi, Mart ayı ortasından itibaren web sayfası üzerinden online olarakta gerçekleştirilebilecek.

Sertifikasyonla ilgili tüm sorular için sertifikasyon@tide.org.tr adresine e-mail gönderebilirsiniz.

Sertifikasyonlarla ilgili Broşür ve Formları Web sayfasından bulabilirsiniz.

Dergi Çalışmaları

Şubat ayı içinde dergimizin 11.sayı hazırlıkları başlamıştır. Bahar sayımızdaki moderasyon konumuz Kurumsal yönetim puanlaması ve bunun denetime yansıması olarak belirlenmiştir. Ayrıca, bu sayımızda sektörel değerlendirmelere başlanacak olup, ilk olarak sigorta sektörü ele alınacaktır. Bahar 2005 sayımız Nisan ayı sonundan itibaren sizlere ulaştırılacaktır.

Makale ve yazılarınız ile ele alınmasını istediğiniz konuları dergimizin dergi@tide.org.tr adresine beklemekteyiz.

İnternet Sitemiz

"Derneğimizin internet sitesinin yeniden tasarımı ve bu kapsamda sunduğu hizmetler ve içeriğinin iyileştirilmesi amacıyla yürüttüğümüz çalışmalar Şubat ayı içerisinde tamamlanmış ve sitemiz 07 Şubat 2005 tarihinde yayına geçmiştir.

Yeni site ile birlikte;

  • üyelerin üyelik şifreleriyle giriş yapıp sadece üyelere açık olabilecek bölümlere ulaşmaları,
  • üyelerin kişisel bilgilerini güncelleyebilmeleri,
  • site aracılığıyla üyelik ücretinin ödenebilmesi,
  • dergi aboneliği, kitap satışı vb. abonelik/satış işlemlerinin güvenli bir ortamda internet üzerinden yapılabilmesi,

imkanlarına kavuşulmuştur. Yeni sitemiz aracılığıyla yaptığımız anket sonucunda katılımcıların %78'i tarafından sitemizin güzel bulunduğu ifade edilmiştir (yeni sitemizi katılımcıların %41'i çok güzel, %37'si güzel, %14'ü vasat, %4'ü kötü, %4'ü ise çok kötü bulmuştur).

"Diğer taraftan Derneğimiz tarafından düzenlenen CIA sınavı ve ileride düzenlenebilecek diğer sınavlara başvurular ile CIA, CCSA gibi IIA tarafından verilen sertifikalara sahip olanların belirli sürelerde yapmaları gereken CPE bildirimlerinin sitemiz aracılığıyla internetten yapılabilmesini sağlamaya yönelik çalışmalarımız devam etmekte olup kısa zaman içerisinde sonuçlanması beklenmektedir."

Sitemizi ziyaret ederek, TİDE olarak gerçekleştireceğimiz faaliyetlerde yol gösterici olacak anketlerimize katılmanız hususunda yardımlarınızı rica ederiz. İnternet sitemiz ile ilgili olarak her türlü görüş ve önerilerinizi web@tide.org.tr adresinden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Eğitimlerimiz

Günleri belli olan eğitim programımız WEB sayfasında duyurulmaya başlanmıştır. Ayrıca eğitim mekanizmamızın geliştirilmesi için tüm üyelerimize yönelik anketimiz WEB sayfasında yayınlanmaktadır. Bu arada eğitim vermek ve/veya eğitim verilmesi gereken konu tespitinde yardımcı olmak isteyen üyelerimizin de bu anketi göndermeleri gerekmektedir.

Mart ayında yapılması planlanan eğitimlerimiz ve tarihleri aşağıdadır. WEB sayfamızda detaylar mevcuttur.

11- 12 Mart Teftiş Kurulu Üyeleri için Etik, Denetim Etiği, (Bülent Balkan)
17 Mart Aracı Kurumlarda İç Denetim (Nuri Aydın, Tuncay Ersöz, Cenk Şükür)
26 Mart IT Denetim (Cenk Kaan Örnek, Emre Sucu, Mesut Karakaş, Burak Bayoğlu) Seminer

Kurs için başvurular TİDE sayfasındaki formun doldurulup TİDE merkezine ulaştırılması ile yapılabilecektir.

Sosyal faaliyetlerimiz

TİDE'de üyeler arası bilgi alışverişi ve kaynaşmayı sağlamak amacı ile Yönetim Kurulu olarak her ayın ilk Salı gününü "Happy Hours" günü olarak saptamıştık. 8 Şubat Salı günü olağan toplantımız TİDE bünyesinden karşılanmak üzere The Marmara Otelinde yapılmış olup, 50 üyemizin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca bu toplantımızda Enstitümüzün amblemini taşıyan rozetimiz "aidat borcu olmayan" tüm üyelerimize dağıtılmıştır.

8 Mart Salı günü yapılması planlanan mutat toplantımız BÜMED, Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneğinde yapılacak olup, "Dünya Kadınlar Günü" olması sebebi ile bayan üyelerimizden ücret talep edilmeyecektir.

Saygılarımızla,
TİDE Yönetim Kurulu Üyeleri
Adına Genel Sekreter

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri