TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Yayınlar / Bülten / Bülten Arşivi / Kasım 2004 Bülteni

KASIM 2004

Saygıdeğer Meslekdaşlarımız ve Sayın Üyelerimiz,

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği'nin aylık olarak gerçekleştirdiği faaliyetleri, önümüzdeki dönemler için faaliyet planlarını ayrıca üyesi olduğumuz 'Institute of Internal Auditors –IIA' den haberleri ve gelişmeleri sizlerle paylaşmak amacıyla yayınlamaya başladığımız 'İç Denetim Bülteni'nin Altıncısı olan bu bültenimizde sizlere Ekim ayında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ile Kasım ayı faaliyet planımızı paylaşacağız.

ECIIA İstanbul Konferansı

"Türkiye, Avrupa İç Denetim Konferansına ev sahipliği yaptı"

Türkiye İç Denetim Enstitüsü'nün ev sahipliğinde 7-9 Ekim 2004 tarihlerinde İstanbul'da yapılan ECIIA Avrupa İç Denetim Konferansı ve ECIIA Genel Kurul toplantılarına 28 Avrupa ülkesi ve A.B.D.'den iç denetim uzmanları, akademisyenler, IIA - Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü ve ECIIA - Avrupa Konfederasyonu Başkan ve yöneticileri ile üye ülkelerin enstitü başkanları katılarak iç denetim alanında yeni yaklaşım, kuram ve uygulamalar hakkında bilgi, görüş ve deneyimlerini paylaştılar.

İç Denetimin Avrupa Zirvesi sayılan konferans ve genel kurul toplantılarının İstanbul'da yapılması, denetçilerimize Avrupalı meslekdaşları, iş adamları ve yöneticilerimiz ile biraraya gelme, doğrudan iletişim kurma, bilgi, görüş ve deneyimleri paylaşım fırsatı sağlamıştır.

7-8 Ekim 2004 tarihlerinde Avrupa İç Denetim Konferansını, 21'i konuşmacı olmak üzere 103 yabancı, 69'u davetli olmak üzere 258 yerli ve toplamda 361 meslekdaşımızın katılımı ile gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Konferansta, "Risk, Denetim ve Kurumsal Yönetim" konularında gerçekleştirilen çeşitli oturumlar da; Kamu ve Özel Sektör kurum ve kuruluşlarında Modern İç Denetim ve Risk Yönetimi Uygulamaları, İç Denetim Standartlarında Yeni Düzenlemeler, Sarbanes-Oxley Uygulamaları, Risk Odaklı Denetim Planlaması, Kurumsal Yönetim ve Denetim Komitelerinde İç Denetimin Rolü, Şirket Birleşme ve Satınalmalarında Denetim, Yolsuzlukların Denetimi, Bilgi Teknolojisi Denetimi konularında 4 ana, 20 paralel oturumda Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden ve A.B.D'den katılan 25 konuşmacı bildirilerini sunmuşlardır.

ECIIA Avrupa İç Denetim Konferansına konuşmacı olarak Philippe CHRISTELLE (President of the ECIIA), Albert J. MALCELLA J.R. (Webster University), Andrew RAFTIS (Group Audit Director, AXA), Betty Mc PHILIMY(Chairman of IIA), David A. RICHARDS (President IIA), David WOODWARD (Chairman of the International Board of Auditors for NATO), Gerry COX (South Someset Council, UK), Giovanni GROSSİ, Hans NIEUWLANDS (Manager Audit, Nuon Assetmanagement ), Hubertus BUDERATH (Daimler Chrysler), Jeanot DE BOR, Jonathan BURNETT (Managing Director, Protiviti Paris), Larry HUBBARD (Larry Hubbard and Associates)Martin CATALLIER (Regional Director ACL), Metka TURK (Director of Internal Audit, Ljubjanska Banka, Slovenia), Michel HERVE (European Court of Auditors), Peter PENNEKAMP (Director of Internal Audit, Dutch Central Government), Richard CHAMBERS (Vice President, The Learning Center IIA), Richard NELSON (Risk and Assurance Services Director, Numerica), Roland DE MEULDER (Chairman IIA Standards Board), Thjs SMİTH (IIA Netherlands, CAE of Royald Ahold), Yves CHANDELON (Vice President ECIIA, Director of Internal Audit NATO, Luxemburg) davet edilmişlerdir.

Ayrıca, konferans ile ilgili olarak Türkiye İç Denetim Enstitüsü Başkanı Özlem HASDEMİR, "Avrupa ve Asyayı birleştiren, kıtalararası köprü, çeşitli kültürlerin buluştuğu, tarihi eşşsiz güzellikler kenti İstanbul'da ev sahipliği yaptığımız mesleki etkinliklerin meslektaşlarımız için katma değeri yüksek bir paylaşım platformu fırsatı olduğu gibi Türkiye İç Denetim Enstitüsü'nün yakın coğrafya çevresine liderlik yapmasına imkan sağladığını"da ifade etmişlerdir.

TİDE'den Haberler

TİDE'NİN BEKLENEN YENİ YAYINI ÇIKTI !

"Uluslararası İç Denetim Standartları -Meslekî Uygulama Çerçevesi-"

Uluslararası iç denetim camiasında "Kırmızı Kitap" (The Red Book) olarak da anılan IIA'nin "The Professional Practices Framework" isimli kitabı, TİDE tarafından "Uluslararası İç Denetim Standartları-Meslekî Uygulama Çerçevesi" adıyla Türkçeye kazandırılmıştır.

Yayın, IIA tarafından en son (25 Mayıs 2004'te) yapılan düzenleme değişikliklerini de içermekte ve iç denetim mesleğiyle ilgili bir nevi uluslararası mevzuatı Türk iç denetçilerinin ve iç denetimle ilgili diğer meslek sahiplerinin dikkatine ve istifadesine sunmaktadır.

Kitap, Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) tarafından belirlenen

  • "Uluslararası İç Denetim Standartları"nı,
  • "Davranış Kuralları"nı,
  • "Etik Kuralları"nı,
  • Çeşitli standartların nasıl hayata geçirileceğine dair IIA'nin "Uygulama Önerileri"ni,
  • bir "Terimler Sözlüğü"nü
    içermektedir.

Sertifikasyon Haberleri

Türkiye İç Denetim Enstitüsü, İngilizce yapılan "Certified Internal Auditor" sınavını Türkçe yapmayı planlıyor. Bu nedenle gereken yerlere başvurular yapılmış olup, alınan neticeler en kısa sürede üyelerimize duyurulacaktır.

WEB Sitesi Çalışmaları

Web sitemizin yenileme çalışmaları tamamlanmış olup, test çalışmaları sürmektedir.

Sosyal faaliyetlerimiz

TİDE'de üyeler arası bilgi alışverişi ve kaynaşmayı sağlamak amacı ile Yönetim Kurulu olarak her ayın ilk Salı gününü "Happy Hours" günü olarak saptamıştık. 2 KasımSalı günü yapılması gereken mutat toplantımız malesef Ramazan olması sebebi ile yapılamadı.

7 Aralık Salı günü yapılması gereken mutat toplantımız Yeni Yıl ve YTL'ye geçiş çalışmaları nedeni ile yapılamayacaktır.


Saygılarımızla,
TİDE Yönetim Kurulu Üyeleri
Adına Genel Sekreter

Bülteni Microsoft Word formatında bilgisayarınıza indirin.

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri