TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Yayınlar / Bülten / Bülten Arşivi / Haziran Temmuz 2007 Bülteni

HAZİRAN-TEMMUZ 2006

İç Denetim bültenimizin bu sayısında sizlerle Haziran ve Temmuz 2007 döneminde gerçekleştirdiğimiz ve Ağustos-Eylül 2007 dönemi için planladığımız faaliyetleri paylaşacağız.
Ayrıca üyesi olduğumuz Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu'ndan (ECIIA) haberler ve gelişmeler de bültenimizin diğer konuları olacak.

TİDE'den Haberler

TÜRKİYE İÇ DENETİM ENSTİTÜSÜ İÇ DENETİM MESLEĞİNE KATKI ÖDÜLÜ KAZANDI !

Dünyadaki tüm iç denetçileri küresel anlamda temsil eden meslek örgütü IIA, iç denetim mesleğinin benimsetilmesi ve tanıtılmasına yaptığı katkılarından dolayı Türkiye İç Denetim Enstitüsü'nü IMAP (International Mastering Advocacy Program) ödülüne lâyık görmüştür. Ödül, Amsterdam'da yapılan Uluslararası İç Denetim Konferansı'nda TİDE'ye takdim edilmiştir.

IIA'in meslekî tanıtım ve yayma işlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Dominique Vincenti, CIA ödülünün amacını "iç denetimin yarattığı farklılığı ve bilinci tüm dünyada arttırmak, iyi yönetişimin sağlanmasına ve kurumsal hedeflere ulaşmasına yardımcı olmak" olarak açıklamıştır. Vincenti ayrıca "TİDE'nin Türkiye'de iç denetim mesleğinin statüsü ve itibarını yükseltmekte olduğunu" belirtmiştir.

IIA Konferansı Amsterdam'da Türkiye'den 21 Kişinin Katılımı ile Gerçekleştirildi

IIA Uluslararası İç Denetim Konferansı 8 Temmuz - 11 Temmuz tarihleri arasında Türkiye'den 21 kişinin katılımı ile Hollanda'nın Amsterdam şehrinde gerçekleştirildi. Katılanların isimleri ve kurumları aşağıda yer almaktadır:
Can Akkerman (Pirelli), Ebru Alışık Yıldırım (Fritolay, TİDE), Özlem Aykac (Coca-Cola), Selda Saliha Aytekin (Abdi İbrahim İlaç), Baki Hale (Aygaz), Bahadir Boran (Sabancı Holding), Murat Çakır (Finans Yatırım), İlyas Ersöz (Oyakbank, TİDE), Serhan Göktürk (İMKB, TİDE), Esra Işıkara (Telefenbank), Erdem Kaya (Aygaz), Selma Odabaşı (İMKB), Fuat Öksüz (Sabancı Holding), Jülide Şenol (Coca-Cola), M.Kemal Tapkan (KPMG), Şenol Toygar (Zorlu Holding, TİDE), Ali Kâmil Uzun (Deloitte), Ali Şîr Yardım (İMKB, ECIIA, TİDE), Ebru Yardımcı (KPMG), Rıza Murat Yılmaz (Sabancı Holding), Bülent Yurdalan (Finansbank).

TİDE'nin IIA Faaliyetlerine Katkıları

IIA bünyesinde çeşitli çalışma komitelerinde ve Küresel Konsey'de (IIA Global Council) görev alan TİDE üyeleri, Amsterdam'da uluslararası konferans öncesi ve sonrasında düzenlenen konsey ve komite çalışmalarına da iştirak ettiler.

TİDE Başkanı Şenol Toygar ve Yönetim Kurulu üyemiz İlyas Ersöz, Amsterdam'da iki gün boyunca IIA'in Global Council toplantılarına katıldı. Her ülkenin iç denetim enstitülerinden temsilcilerinin katıldığı olduğu toplantıda IIA'in 2008-2013 yıllarını kapsayan Global Stratejik Plan'ı üzerinde çalışıldı ve önümüzdeki dönem için stratejiler belirlendi.

TİDE Yönetim Kurulu üyemiz Serhan Göktürk ise üyesi olduğu IIA Standartlar Komitesi'nin 2 gün süren çalışmalarında katkıda bulundu. Komite Toplantısında dünyanın dört tarafından IIA'e iletilen görüş ve önerilerin ayrıntılı olarak değerlendirilmesi yanında uluslararası iç denetim standartları ve uygulama önerilerini kapsayan meslekî uygulama çerçevesi konusunda geliştirici mahiyetteki alternatif çalışmalar değerlendirildi.

TİDE üyelerinden Can Akkerman üyesi olduğu IIA Uluslararası İlişkiler Komitesi'nin çalışmalarına katkı verdi. Bu komitenin iki gün süren çalışmalarında, IIA Merkez ile çeşitli ülkelerdeki IIA ulusal enstitüleri arasındaki ilişkiler, ilgili programlar ve IIA Merkez'in lokal IIA ofislerini ziyaret çalışmaları geniş bir şekilde değerlendirildi.

Uluslararası Ünvan Sertifikasyonu

Mayıs 2007 Uluslararası İç Denetçi (CIA) Sınavı Sonuçları Belli Oldu

16-17 Mayıs 2007 tarihlerinde gerçekleştirilen Uluslararası İç Denetçilik (CIA) sınavı sonuçları belli oldu. Toplam 357 kişinin katıldığı CIA sınavı neticesinde 31 kişi Uluslararası İç Denetçi (CIA) ûnvanı almaya hak kazandı. Mayıs 2007 CIA sınavı neticesinde CIA unvanı almaya hak kazanan kişiler aşağıda yer almaktadır.

1

Ahmet Çağaşan Yılmaz

16

Kaan Ramazan Çakalı

2

Burak Bacakoğlu

17

Mehmet Canbeyli

3

Büşra Bali

18

Oğuzhan Öner

4

Çağrı Çakır

19

Özgür Özel

5

Çetin Düz

20

Raşit Yıldırım

6

Defne Devrim Ergun

21

Recep İlker Özcan

7

Deniz Tiras

22

Zeynep Sema Seyhanlı

8

Ebru Ayçiçek Güvendi

23

Sercan Karaman

9

Erdem Karagöz

24

Sibel Türkmen

10

Fatih Avcı

25

Suna Yeşilli Gönener

11

Göker Taşdelen

26

Tamer Gündoğan

12

Habibe Özsoy

27

Tuncay Akdevelioğlu

13

Hakan Akay

28

Uluhan Kumru

14

Haluk Menteş

29

Yener Sönmez

15

İrem Civelek

30

Yunis Elkhan Salayev

31

Zekiye Kavak Özkan


Mayıs 2007 CFSA, CCSA ve CGAP Sınavı Sonuçları Belli Oldu

17 Mayıs 2007 tarihinde gerçekleştirilen CFSA, CCSA ve CGAP sınavı sonuçları belli oldu. Sınavlar neticesinde CFSA, CCSA ve CGAP unvanı almaya hak kazanan kişiler aşağıda yer almaktadır.

CFSA Sınavında Başarılı Olan Adaylar
Aslan Özdemir
Çağlar Gülveren
Dahi Süleyman İnceoğlu
Doğu Özden
Erkan Doğan
Fatih Korhan
Kaan Karabulut
Meltem Esin Öztürk
CCSA Sınavında Başarılı Olan Adaylar
Abbas Örmen
Esra Işıkara
Soner Akkaya
Temel Tokgöz
CGAP Sınavında Başarılı Olan Adaylar
Erkan Arat
Fatih Akbulut
Fatih Avcı
İsa Cankar

Sertifikasyon ile ilgili olarak TİDE (www.tide.org.tr) ve IIA'in (www.theiia.org) internet sitelerinde cevabını bulamadığınız sorularınız için sertifikasyon@tide.org.tr adresine e posta gönderebilirsiniz (ancak öncelikle www.tide.org.tr internet sayfasında sık sorulan sorular (SSS) bölümünü incelemenizi öneririz).
Sertifikasyon eğitimleri ile ilgili tüm sorular için sertifikaegitim@tide.org.tr adresine e posta gönderebilir ya da Yönetim Kurulu üyemiz Ebru Alışık Yıldırım ile akademik@tide.org.tr adresinden irtibata geçebilirsiniz.

IIA ve ECIIA'den HaberlerTÜRKİYE, ECIIA'ın YÖNETİM KURULUNDA!

İç denetim mesleğinin Avrupa kıtasındaki meslek örgütü olan Avrupa İç Denetim Konfederasyonu'nun (ECIIA) yıllık olağan Genel Kurulu yaklaşık 30 ülkeden temsilcilerin katılımıyla 6 Temmuz 2007 tarihinde Hollanda'nın Amsterdam şehrinde toplandı.

Gündeme dair çeşitli konuların görüşülüp karara bağlandığı Genel Kurul'da Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu seçimleri de yapıldı. Türkiye'den -aynı zamanda TİDE Başkan Yardımcımız- Ali Şîr YARDIM'ın Mart 2007'den beri ECIIA Yönetim Kurulu'nun kararıyla "AB üyesi olmayan Avrupa ülkeleri temsilcisi" sıfatıyla yürüttüğü Yönetim Kurulu üyeliği de Genel Kurulca onaylandı.

Genel Kurul'da İtalya'dan Mauro Di Gennaro, Hans Nieuwlands'in (Hollanda) halefi olarak ECIIA Başkanı seçildi. Yeni Yönetim kurulu şu üyelerden oluştu:

Claoude Cargou (Fransa), Mauro Di Gennaro (İtalya), Bernd Schartman (Almanya), Elisabeth Styfe (İsveç), Phil Tarling (İngiltere-İrlanda), Tzvetan Tzvetkov (Bulgaristan), Christian Van Nedervelde (Hollanda), Ali Şîr Yardım (Türkiye).

Elisabeth Styf (İsveç) Başkan Yardımcılığına seçildi.

Denetim Kurulu ise şu üyelerden oluştu: Harold Van Koeckhoven (Belçika), Norbert Wagner (Avusturya) ve Yves Chandelon (Lüksemburg)

ECIIA'in Yeni Yönetim Kurulu (2007-2008) Soldan Sağa: Tzvetan Tzvetkov (Bulgaristan), Claoude Cargou (Fransa), Christian Van Nedervelde (Hollanda), Mauro Di Gennaro (İtalya), Elisabeth Styfe (İsveç), Bernd Schartman (Almanya), Ali Şîr Yardım (Türkiye).

ECIIA'in Yeni Üye Ülkeleri
ECIIA Genel Kurulunda Estonya, İzlanda ve Romanya'nın da üyelikleri kabul edildi. Böylece ECIIA çatısı altında örgütlenen ülke sayısı 33'e yükseldi.

TİDE'den ECIIA'ye Plaket
ECIIA Genel Kurulu'nun kapanışında görev süresi sona eren bir önceki ECIIA Başkanı Hans Nieuwlands'e (Hollanda) Ali Şîr Yardım, Genel Kurula hitaben yaptığı teşekkür konuşmasından sonra TİDE adına bir plaket sundu.


Hans Nieuwlands'e TİDE'nin plaketi sunulurken.

24 Temmuz'daki Web tanıtımını kaçırmayın
IIA'in çok yakındaki " IIA Standartlarına odaklanan Yeterlilik ve Profesyonellik" web tanıtımını kaçırmayın: http://www.theiia.org/

IIA'in 2007-2008 Yönetim Kurulu Başkanının Videosu

Temmuz ayında, Amsterdam'da gerçekleşen IIA'in yıllık toplantısında Gerry Cox, Enstitünün 2007-2008 dönemi için Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilmiştir. Bu onurun öncelikli sorumluluğu, tüm dünyada iç denetim mesleğini tanıtmak, savunuculuğunu yapmak ve IIA'in resmî sözcüsü olarak hizmet etmektir.

Cox tarafından yılın teması ve başkanın video konusu olarak "Çıtayı Yükseltmek" seçildi. Bu videonun hazırlanmasındaki amaç, bütün iç denetçilerin mesleğin "çıtasını yükseltmeye" ve yeni fırsat ve zorluklarla karşılaşmalarına ve mesleğin gerektirdiği taahhütlerin yerine getirilmesine teşvik edilmesidir. Videonun üyelik toplantılarında gösterilmesi ve yeni üyelere başkanın ve IIA üyelerinin mesajlarının iletilmesi; videonun öğrenci etkinliklerinde, konferanslar ve seminerlerde kullanılması etkinliklere bir renk katacaktır. Başkanın videosu konusunda daha detaylı bilgi almak için pr@theiia.org adresine e-posta göndermeniz yeterli.

IIA'in Yeni Yönetim Kurulu Seçildi

Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) Yönetim Kurulu Başkanlığına İngilitere'den Gerald D. Cox (CIA, MIIA) seçildi.

Diğer yönetim kurulu üyeliklerine aşağıdaki isimler getirildi:

 • Kıdemli Başkan Yardımcısı
  Patricia K. Miller (CIA, Deloitte & Touche LLP, ABD) yönetim kuruluna kıdemli başkan yardımcısı olarak seçilmiştir. Miller, bu görevinde, başkanın yokluğunda veya maluliyetinde başkanın bütün görevlerini üstlenecektir. Miller, organizasyonun stratejik hedefleri doğrultusunda, IIA komitelerinin koordinasyonu ve iletişimi kolaylaştırmak için dört başkan yardımcısıyla birlikte çalışacaktır. Miller Temmuz 2008 de Gerald D.Cox un yerine başkan olucaktır.
 • Başkan Yardımcısı - Meslekî Gelişim
  Warren E. Malmquist (CIA, Coors Brewing Company, ABD) yönetim kuruluna tekrar profesyonel gelişimden sorumlu başkan yardımcısı olarak seçilmiştir. Profesyonel gelişim başkan yardımcısı olarak, Malmquist, iç denetim mesleği adına meslekî gelişim fırsatlarını değerlendirecek olan profesyonel gelişim komitelerine rehberlik etmek ve koordine etmekle görevlidir.
 • Başkan Yardımcısı - Meslekî Uygulamalar
  Guenther Meggeneder (CIA, Agrarmarkt, Avusturya) yönetime yeniden meslekî uygulamalardan sorumlu başkan yardımcısı olarak seçilmiştir. Meggeneder, meslekî uygulamalar komitesinin iç denetim mesleğini doğrudan yada dolaylı bir biçimde etkileyen pozisyon belgeleri ve kılavuzlar geliştirmekle ve profesyonel uygulamalar komitesinin faaliyetlerine rehberlik edip, eşgüdümünden sorumlu olacaktır.
 • Başkan Yardımcısı - Meslekî Hizmetler
  Rob Newsome (CIA, PricewaterhouseCoopers, Güney Afrika) meslekî hizmetlerden sorumlu başkan yardımcısı olarak seçilmiştir. Newsome, meslekî hizmetlerin başkan yardımcısı olarak, IIA'in üyelerine mümkün olan en kapsamlı ve uygun imtiyazların sağlanması konusundaki faaliyetlere rehberlik edip eşgüdümünden sorumlu olacaktır.
 • Başkan Yardımcısı - Araştırma
  Roderick M. Winters (CIA, Microsoft Corporation, ABD) araştırma başkan yardımcılığına yeniden seçilmiştir. Winters bu görevinde ayrıca, IIA Araştırma Vakfının başkanlığınıda üstlenmiş ve iç denetim mesleğinin araştırılması ve incelenmesi hususunda stratejik önermelerde bulunacaktrır.
 • Hazine Sorumlusu
  Anne M. Mercer (CIA, Universal American Financial Corporation, ABD) IIA yönetim kuruluna hazine sorumlusu olarak seçilmiştir. Hazineci olarak, Mercer icra komitesinin bir üyesi olarak görev yapacak ve IIA'in fonlarının korunması için uygun kontrollerin kurulması ve uygulanabilmesi ile yükümlü olacaktır.
 • Sekreter
  Naohiro Mouri (CIA, JP Morgan, Japonya), IIA nin yönetim kurulu sekreteri olarak seçilmiştir. Mouri'nin, sekreter olarak sorumluluğu yönetim kurulunun toplantılarını ve Enstitünün genel üyelik toplantılarını yönetim kuruluna bildirmektir. Ayrıca, toplantı kayıtlarının tutulması ve bu kayıtlara tüm yönetim kurulu ve IIA üyelerinin erişimlerinin sağlanmasından sorumludur.

İcra komitesi, Temmuz ayında Amsterdamda, IIA'nin Yıllık İş Toplantısında ofiste yemin etmiştir. IIA Başkanı Dave Richards " Her yıl kişilerin, bireysel kaliteleri ile bir adım öne çıkarak liderlik pozisyonlarını kabul ediyor olmalarından büyük heyecan duyduğunu" belirtmiştir. Ayrıca " icra komitemizin, derin tecrübe ve bilgi birikiminin büyüklüğü ve bu kişilerin liderlik vasıfları bize iş hayatında cok büyük etki ve popülerite sağlamaktadır" demiştir.

EğitimlerimizKamu İç Denetçilerine Yönelik Eğitimler Devam Ediyor...

120 Kamu İç Denetçisine, İDKK koordinasyonunda 8 Haziran 2007 tarihinde Yönetim Kurulu Üyemiz Ebru Alışık Yıldırım tarafından "İç Denetim Metodolojisi / Süreci"; 30-31 Mayıs 2007 tarihinde de Sezer Bozkuş Kâhyaoğlu tarafından "Risk Yönetimi ve Değerlemesi" ile ilgili eğitim verilmiştir.

2007 yılında gerçekleştirmeyi planladığımız eğitimler, tercüme aşamasında olup eğitim takviminin önümüzdeki dönemde netleştirilmesi hedeflenmektedir.

"Kurumunuza özel" taleplerinizi egitim@tide.org.tr adresine iletebilirsiniz.

TİDE - IIA Eğitim İşbirliği Çerçevesindeki Eğitimlerimiz (2007):

 1. Denetim Müdürü için Araçlar ve Teknikler YENİ! (Tools and Techniques for the Audit Manager)
 2. İç Denetçiler İçin Araçlar ve Teknikler (Tools and Techniques for the Beginning Auditor)
 3. İç Kontrollerin Değerlendirilmesi: COSO Esaslı Yaklaşım (Evaluating Internal Controls: A COSO-based Approach)
 4. Katma Değerli İş Kontrolleri: Riski Yönetmenin Doğru Yolu (Value-added Business Controls: The Right Way to Manage Risk)

Kurumlarınız ve sizler için gerekli olduğunu düşündüğünüz eğitim konularını bizlere bildirirseniz bu taleplere göre de eğitim planlamalarımıza ilaveler yapabiliriz.

Ayrıca eğitim verme konusunda gönüllü iseniz, "TİDE Eğitmen Havuzuna" dahil edilmek için Selda Timur ile egitim@tide.org.tr adresinden irtibata geçebilirsiniz.

Akademik İlişkiler

Akademik İlişkiler Komitesinde aktif olarak görev almak isteyen veya önerileri olan üyelerimizin akademik@tide.org.tr adresinden Yönetim Kurulu Üyemiz Ebru Alışık Yıldırım ile irtibata geçmesi rica olunur.

Dergi Çalışmalarımız

TİDE tatarfından yayınlanan "İç Denetim" dergisinin bedeli, üyelik aidatı kapsamı içine alındığından, 2007 aidatını ödeyen (ve geçmişe ait aidat borcu olmayan) üyelerimize ücretsiz olarak gönderilmektedir.

Makale ve yazılarınız ile ilgili ele alınmasını istediğiniz konuları ve ne şekilde sponsorluk desteği sağlayabileceğinize ilişkin önerilerinizi dergimizin dergi@tide.org.tr adresine ulaştırabilirsiniz.

İnternet Sitemiz

Yeniden yapılandırma çalışmaları devam eden internet sitemiz aracılığı ile sizlere ulaşmaya devam etmekteyiz.

Sitemizde yer almasını istediğiniz haber, makale ve diğer gelişmelerle ilgili önerilerinizi web@tide.org.tr adresine iletebilirsiniz.

Yeni Katılan Üyelerimiz

Aramıza katılan tüm yeni arkadaşlarımıza hoşhgeldiniz diyoruz. Varlıklarının, bundan sonraki etkinliklerimizde TİDE'yi daha güçlü kılacağına inanıyoruz:

FAZİLET ÖZORHAN - ÇAYAN OTOMOTİV
AHMET TUNCER - FITHC RATINGS A.Ş.
İBRAHİM ÖZIŞIK - HAVELSAN
AYTOLUN BAŞBAY KULOĞLU - HAVELSAN
YILDIRIM ULUSOY - ANADOLUBANK
HAKAN TIRAŞIN - TÜRK EKONOMİ BANKASI
ZEKİYE KAVAK ÖZKAN - PWC
ENDER ÖZCAN - ÇEÇEN HOLDİNG
DOĞAN TANRISEVEN - PWC
AYTAÇ TÜRKEKÖLE - İNCİ HOLDİNG
İZEL LEVİ COŞKUN - DENGE BAĞIMSIZ DENETİM A.Ş.
BÜLENT ÖZOĞLU - TÜBİTAK
MURAT R.KAYALARLI - CITIBANK
SERKAN ASİL - COCA COLA
HİLAL AKBABA - YALÇINLAR
DERYA BELENOĞLU -
ÜLGEN ARMAĞAN DEMİR - DOĞUŞ HOLDİNG
ALPER ARAS - BDDK
MUSTAFA KAAN SANALAN - KPMG
MUFERRAH ARZU ÖĞÜN - BİLKENT HOLDİNG
BURCU KALEMDAROĞLU - BİLKENT HOLDİNG
MURAT AŞKAR - BİLKENT HOLDİNG
ORHAN SERHAT ŞAHİN - BİLKENT HOLDİNG
CEM ŞAŞMAZ - AKMAN HOLDİNG
SENEM DAL - ZORLU HOLDİNG
TALAT OĞUZ İNCE - ZORLU HOLDİNG
VEYSEL YEREBASMAZ - YMM
FAYSAL KARA - TMSF
EMİN ALKAN - GAMA ENDÜSTRİ A.Ş.
NAZİF BULCA - TÜRK TELEKOM
ALTUĞ ARKAYA - SANDOZ
BANUHAN OKTAYMEN - TAV YATIRIM HOLDİNG
DENİZ UĞUR - KPMG
ZEYNEP BELGE - KPMG

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri