TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Yayınlar / Bülten / Bülten Arşivi / Haziran 2005 Bülteni

HAZİRAN 2005

Saygıdeğer Meslekdaşlarımız ve Sayın Üyelerimiz,

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği'nin aylık olarak gerçekleştirdiği faaliyetleri, önümüzdeki dönemler için faaliyet planlarını ayrıca üyesi olduğumuz 'Institute of Internal Auditors –IIA' ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu 'ECIIA' den haberleri ve gelişmeleri sizlerle paylaşmak amacıyla yayınladığımız İç Denetim Bültenimizde sizlerle Mayıs ayında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ile Haziran ayı faaliyet planımızı paylaşacağız.

IIA ve ECIIA'den Haberler

IIA tarafından 50,000'nci CIA sertifikası verildi ve sahibi ödüllendirdi.

50,000'nci CIA sertifikasını alması nedeniyle, IIA New York Long Island'dan Pamela T.Florio IIA tarafından ödüllendirildi.

İç Denetimin tanıtılmasına yönelik Mayıs ayı etkinliklerine tüm dünyada birçok enstitü katıldı.

IIA tarafından İç Denetim konusunda farkındalık yaratmaya yönelik aktivitelerin desteklendiği Mayıs ayı etkinliklerine birçok enstitü katkıda bulundu. Mayıs ayının resmi olarak İç Denetçiler ve İç Denetim ayı olarak kabul edilmesini sağlamak, ay içerisinde iç denetime yönelik paneller, eğitimler, konferanslar düzenlemek, üniversitelerde özel aktivitelerde bulunmak bu etkinliklerden en yaygın olarak uygulananlar arasında sayılabilir.

IIA'in tarihinde bir ilk gerçekleşti.

11-14 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek IIA Uluslararası Konferansında IIA'in tarihinde bir ilk gerçekleşmiş olup, kapasite sınırına ulaşıldığından yeni başvuru kabul edilmemektedir.

TİDE'den Haberler

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa ilişikin Yönetmelik taslakları konusunda TİDE olarak görüş bildiriminde bulunuldu.

14 Mayıs 2005 tarihinde Yönetim ve Danışma Kurulu üyelerinden oluşan bir çaılşma grubu tarafından, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunun 65 ve 66 ncı maddelerinde belirtilen ' İç Denetçi Adayları Eğitim ve Sertifika Yönetmeliği' ve 'İç Denetçilerin Çalışma Usul ve Esasları ile Diğer Hususlar Hakkında Yönetmelik' ile ' İç Denetim Koordinasyon Kurulunun Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik' taslakları ile ilgili Türkiye İç Denetim Enstitüsü'nün görüş ve düzeltme önerileri oluşturulmuş, İç Denetim Koordinasyon Kurulu Başkanlığına iletilmiştir.

Türkiye Sigorta ve Reasurans Şirketleri Birliği'nin düzenlemiş olduğu 1.Ulusal Sigorta Sempozyumuna TİDE Başkanı panelist olarak katıldı.

24 Mayıs 2005 tarihinde, Türkiye Sigorta ve Reasurans Şirketleri Birliği'nin düzenlemiş olduğu 'Avrupa Birliği'ne Uyum Sürecinde Türk Sigorta Sektörü' konulu 1.Ulusal Sigorta Sempozyumunda, Avrupa Birliğine Uyum Sürecinde Risk ve Denetim konulu oturumda, Enstitü Başkanımız 'Avrupa Birliği Uyum Sürecinde İç denetimin Değişen Dünyası ve Sigorta Sektöründeki Yeni Düzenlemeler' konusunda sunumda bulunmuştur. İlgili sunuma web sitemizden ulaşabilirsiniz.

Istanbul Ticaret Odasının düzenlediği "AB ile Müzakere Sürecine Doğru" seminerine TİDE'yi temsilen Yönetim Kurulu üyemiz katılmıştır.

11 Mayıs 2005 Çarşamba günü, "AB ile Müzakere Sürecine Doğru" adlı seminerde, Avrupa Birliği ile Katılım Müzakereleri, Türkiye' nin AB ile Katılım Müzakereleri Süreci, Türkiye' yi Müzakere Sürecinde Temsil Edecek idari Yapılanma ve Toplumun Değişik Kesimlerinin Süreçteki Rolleri konuları incelenecek ve süreç detaylı olarak mercek altına alınmıştır.

28 Mayıs 2005 tarihinde "Türev Ürünlerinin Denetimi” konulu eğitim Taksim Point otelde gerçekleştirilmiştir. Eğitime 27 kişi katılmıştır

Sertifikasyon Haberleri

18-19 Mayıs tarihlerinde CIA, CCSA ve CSFA sertifikasyon sınavları Maslak Princess Otel'de gerçekleştirilmiştir.

İlk defa Türkçe gerçekleştirilen CIA sınavına bu yıl rekor sayıda katılım olmuştur.

Sınavda sorular, Türkçe çevirisinin yanında İngilizce orijinali ile beraber iki sütun biçiminde verilmiştir. Bu şekilde (İngilizce bilenler açısından da) soruların daha kolay anlaşılabilir olması da sağlanmıştır.

Sertifikasyonla ilgili tüm sorular için sertifikasyon@tide.org.tr adresine email gönderebilirsiniz.

Sertifikasyonlarla ilgili Broşür ve Formları Web sayfasından bulabilirsiniz.

Dergi Çalışmaları

Dergimizin Bahar 2005 dönemine ait 11. sayısı yayımlanmış olup en kısa zamanda üyelerimize ulaştırılacaktır. Bahar sayımızdaki sektörel değerlendirmeler başlığı daha öncek Bültenlerimizde de belirtildiği üzere "sigorta sektörü”dür.

Dergimizin zenginleşmesi ve sesimizi daha büyük kitlelere duyurabilmesi için sponsorluk desteğinizi bekliyoruz.

Makale ve yazılarınız ile ele alınmasını istediğiniz konuları dergimizin dergi@tide.org.tr adresine ulaştırabilirsiniz.

WEB Sitesi

Yeniden yapılandırılan internet sitemiz aracılığı ile sizlere ulaşmaya devam etmekteyiz.

Web sitesi ile ilgili önerileri web@tide.org.tr adresine iletebilirsiniz.

Eğitimlerimiz

28 Mayıs 2005 tarihinde "Türev Ürünlerinin Denetimi” konulu eğitim Taksim Point otelde gerçekleştirilmiştir.

Haziran ayı içindeki eğitimler hakkında web sitemizden bilgi alabilirsiniz.

Kurumlarınız ve sizler için gerekli olduğunu düşündüğünüz eğitim konularını bizlere bildirirseniz bu taleplere göre de eğitim planlamalarımıza ilaveler yapabiliriz. Ayrıca eğitim verme konusunda gönüllü iseniz lütfen Sn.Funda Yavaş AYLA ile irtibata geçin.

egitim@tide.org.tr

Akademik İlişkiler;

Akademik ilişkiler komitesinde aktif olarak görev almak isteyen veya önerileri olan üyelerimizin akademik@tide.org.tr adresinden Sn. Elif BULUÇ ile irtibata geçmesi rica olunur. Sosyal faaliyetlerimiz;

Aile toplantılarımız iki ayda bir düzenlenmeye devam edecek olup Temmuz ayı içinde bir aile toplantısı yapılacaktır.

Tide Ailesine Yeni Katılan Üyelerimiz;

YILMAZ AKÇEKEN - Hedef Alliance Holding A.Ş.
CEMAL KÖPÜKTAŞ - Bayraktar Holding A.Ş.

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri