TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Yayınlar / Bülten / Bülten Arşivi / Eylül 2005 Bülteni

EYLÜL 2005

Saygıdeğer Meslekdaşlarımız ve Sayın Üyelerimiz,

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği'nin aylık olarak gerçekleştirdiği faaliyetleri, önümüzdeki dönemler için faaliyet planlarını ayrıca üyesi olduğumuz 'Institute of Internal Auditors -IIA' ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu 'ECIIA' den haberleri ve gelişmeleri sizlerle paylaşmak amacıyla yayınladığımız İç Denetim Bültenimizde sizlerle Ağustos ve Eylül ayında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ile Ekim ayı faaliyet planımızı paylaşacağız.

IIA ve ECIIA'den Haberler

IIA ve Sertifikalı Ruhsatlı Muhasebeciler Birliği (ACCA) arasında uluslararası bazda karşılıklı işbirliği oluşturmak üzere bir mutabakat belgesi imzalanmıştır. Buna göre IIA'in iç denetçiler için profesyonel uygulama çerçevesi ACCA tarafından da tanınacak ve üyelerine iç denetim aktiviteleri gerçekleştirilirken esas alınması konusunda önemli bir destek sağlayacaktır.

ECIIA Konferansı 13-15 Ekim tarihleri arasında Kıbrıs Rum Kesiminde gerçekleştirilecek. Konferansla ilgili detaylı bilgiye web sitemizden ulaşabilirsiniz.

TİDE'den Haberler

IIA Nezdinde Ulusal Enstitü olarak kabul edildik;

Türkiye İç Denetim Enstitüsünün, IIA nezdindeki statüsünün, 'Charter Option Chapter- Şube' den 'National Institute - Ulusal Enstitü' ye değiştirilmesi için yapmış olduğu başvuru, Temmuz ayında yapılan IIA Genel Kurulu'nda kabul edilmiştir. TİDE, IIA'in 226 şubesi arasında Ulusal Enstitü statüsünü vermeyi onayladığı 35.'inci Enstitü olmayı başarmıştır. Tüm üyelerimize ve meslekdaşlarımıza hayırlı olması dileğiyle...

IX. Ulusal İç Denetim Konferansını gerçekleştirdik;

Türkiye İç Denetim Enstitüsü'nün kuruluşunun 10.Yılı nedeniyle düzenlenen etkinliklerin ilki olan IX.Ulusal Konferansımızı, 16 Eylül 2005 tarihinde İstanbul Ceylan Intercontinental Otel'de, yüzden fazla kuruluşu temsilen 250 den fazla meslekdaşımızın katılımıyla gerçekleştirdiğimizi bildirmekten memnuniyet duyarız.

“Türkiye'de İç Denetimin Yol Haritası' konulu konferansımızda, “İç Denetim Alanındaki En İyi Uygulamalar” , “İç Denetimde Yeni Yaklaşımlar” konularındaki ortak oturumlar haricinde, konferansın “Risk Yönetimi”, “Kurumsal Yönetim”, “Yolsuzluk Denetimi” ve “IT Denetimi” konularında, Reel sektör ve Finans sektörü için iki parallel oturum halinde düzenlenmiş olması, ayrıca konferansa katılan değerli konuşmacılarımızın sunumlarının teoriden çok uygulama örneklerine yönelik olması da katılımcılarımız tarafından son derece olumlu karşılanmıştır.

Ayrıca bu konferansımızda ilk defa, CPE (Sürekli Profesyonel Gelişim) kredi kazanımı için katılımcıların konferansa devamı takip edilmiş, konferansın tümüne katılan ve değerlendirme formunu teslim eden katılımcılarımız arasından çekilen kura ile belirlenen 10 Meslekdaşımıza, 10. Yıl etkinlikleri çerçevesinde yapılacak olan seminer ya da konferanslardan herhangi birine ücretsiz katılım imkanı tanınmıştır.

TİDE'nin Kuruluşunun 10. Yıldönümünü kutladık;

19 Eylül 1995'de kurulan Enstitümüzün 10.Yaşını, 16 Eylül 2005'te gerçekleştirdiğimiz IX.Ulusal İç Denetim Konferansını takiben, Ceylan Intercontinental'de yaptığımız Balomuzla kutladık. TİDE'nin kurucu üyeleri ve emeği geçen tüm meslekdaşlarımızın davetli olduğu organizasyonda duygulu ve coşkulu anlar yaşadık.

TİDE Üyelik Kartlarımız basıldı;

TİDE tarafından tüm üyelerimize, TİDE ve IIA numarasını bildiren üyelik kartlarımız bastırılmış ve Ulusal Konferans'a katılan üyelerimize verilmiştir. Üyelik kartları TİDE genel merkezinden temin edilebilir.

Kamu İç Denetim Koordinasyon Kurulu ile toplandık;
İç Denetim Koordinasyon Kurulu Başkanı ve değerli üyeleri ile TİDE ve Kamu İç Denetim Koordinasyon Kurulu'nun ilişkilerini geliştirmek ve işbirliği fırsatlarını görüşmek amacıyla 14 Eylül 2005 tarihinde Ceylan Intercontinental'de toplandık.

Sertifikasyon Haberleri

Sertifikasyon Sınavları Ankara'da da yapılmaya başlanıyor;

2000 yılından beri İstanbul'da düzenlediğimiz sertifikasyon sınavları, IIA ile nezdinde yürütülen görüşmeler sonucunda Ankara'nın da sınav yeri olarak onaylanması sonucunda, Kasım 2006 itibariyle Ankara'da da düzenlenebilecek.

16-17 Kasım 2005 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan CIA, CFSA ve CCSA sınavlarına TİDE web sayfaları üzerinden başvuru alınmasına 25/7/2005 tarihinden itibaren başlanmıştır. Sınava online başvuru yaparak güvenli sayfalar üzerinden kredi kartı ile ödeme yapmak isteyenler, TİDE web sayfasında Sertifikasyon başlığı altından Online Sınav Merkezi'ni ziyaret ederek bunu gerçekleştirebilirler.

Ayrıca formlar sayfasındaki formları kullanarak da başvuru yapmak mümkündür. CIA sınavları yine Türkçe ve İngilizce yan yana olacak şekilde hazırlanmış testler ile gerçekleştirilecektir.

IIA Board of Regents tarafından CIA, CCSA, CFSA ve CGAP sınavları için Kasım - 2005 ve Mayıs - 2006 dönemi ücretleri belirlenmiştir. Sadece Türkiye'de sınava girecek olanlar için geçerli olacak ücretler aşağıdaki gibidir:

CIA Sınavı (USD olarak)

TİDE Üyeleri

TİDE Üyesi Olmayanlar

Öğrenciler

Eğitmenler

Sınava ilk kayıt olma

50$

60$

30$

Ücretsiz

Bölüm Başına

50$

75$

35$

Ücretsiz


CFSA, CCSA, CGAP Sınavları (USD Olarak)

Tüm Adaylar

Sınava ilk kayıt olma

35$

Bölüm Başına

140$

  1. Tüm belirtilen ücretlere KDV ilave edilecektir.
  2. Bu ücretler sadece sınava Türkiye'de girecek olanlar için geçerlidir.
  3. TİDE (IIA) Sınav tarihlerini ve ücretlerini değiştirme hakkını saklı tutar.
  4. Tüm ücretlerin önceden ödenmesi gereklidir.
  5. Ödeme ve kayıt ile ilgili sorunlar için tide@tide.org.tr adresine yada (212) 212 5525 nolu telefona başvurabilirsiniz.

Sertifikasyon ile ilgili detaylı bilgilere TİDE sayfalarından ulaşabilirsiniz.
Sertifikasyonla ilgili tüm sorular için sertifikasyon@tide.org.tr adresine email gönderebilirsiniz.
Sertifikasyonlarla ilgili Broşür ve Formları Web sayfasından bulabilirsiniz.

Dergi Çalışmaları

İç Denetim dergisinin 12. sayısı basılmış olup, 16 Eylül 2005 tarihindeki Ulusal Konferansta üyelerimizle buluşturulmuştur. Dergimizin dağıtımı önümüzdeki günlerde yapılacaktır.

Makale ve yazılarınız ile ilgili ele alınmasını istediğiniz konuları ve ne şekilde sponsorluk desteği sağlayabileceğinize ilişkin önerilerinizi dergimizin dergi@tide.org.tr adresine ulaştırabilirsiniz.

WEB Sitesi

Yeniden yapılandırılan internet sitemiz aracılığı ile sizlere ulaşmaya devam etmekteyiz.
Web sitesi ile ilgili önerileri web@tide.org.tr adresine iletebilirsiniz.

Eğitimlerimiz

Kurumlarınız ve sizler için gerekli olduğunu düşündüğünüz eğitim konularını bizlere bildirirseniz bu taleplere göre de eğitim planlamalarımıza ilaveler yapabiliriz. Ayrıca eğitim verme konusunda gönüllü iseniz lütfen Sn.Funda Yavaş AYLA ile irtibata geçin.
egitim@tide.org.tr

Akademik İlişkiler

Akademik ilişkiler komitesinde aktif olarak görev almak isteyen veya önerileri olan üyelerimizin akademik@tide.org.tr adresinden Sn. Elif BULUÇ ile irtibata geçmesi rica olunur.

Sosyal faaliyetlerimiz;

27 Eylül 2005 tarihinde Aile toplantısı gerçekleştirilecektir. İlgili duyuruya web sitemizden ulaşabilirsiniz.

TİDE Ailesine Yeni Katılan Üyelerimiz;

Selen ÖZHİSARCIKLI - TÜRK EKONOMİ BANKASI
Itır SOĞANCILAR - DELOITTE
Özlem ZAMAN - BAŞAK SİGORTA A.Ş.
Burcu BEKTAŞOĞLU - YÜNSA
Ali TURSAN - TEKFEN HOLDİNG A.Ş.
Mahmut YALÇIN - FAMILY FİNANS KURUMU A.Ş.
Özge AŞÇIOĞLU - KOÇBANK

Fahri Üye
Ahmet ARSLAN - YMM

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri