TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Yayınlar / Bülten / Bülten Arşivi / Aralık 2005 Bülteni

ARALIK 2005

Saygıdeğer Meslekdaşlarımız ve Sayın Üyelerimiz,

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği'nin aylık olarak gerçekleştirdiği faaliyetleri, önümüzdeki dönemler için faaliyet planlarını ayrıca üyesi olduğumuz 'Institute of Internal Auditors -IIA' ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu 'ECIIA' den haberleri ve gelişmeleri sizlerle paylaşmak amacıyla yayınladığımız İç Denetim Bültenimizde sizlerle Kasım ayında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ile Aralık ayı faaliyet planımızı paylaşacağız.

IIA ve ECIIA'den Haberler

IIA "küçük ölçekli işletmelere yönelik olarak finansal raporlama üzerindeki iç kontrol rehberi" hazırlamış ve taslak olarak görüşe açmıştır. Özellikle Sarbanes Oxley tarafından getirilen etkin iç kontrollerin yıllık bazda değerlendirilmesi sorumluluğunun küçük ölçekli işletmelere yük getirmesi nedeniyle bu konuda bir rehber hazırlanma ihtiyacı doğmuştur. Rehber de COSO iç kontrol çerçevesi esas alınmaktadır. www.coso.org sitesinden rehber alınabilir.

OECD tarafından "Kamu Kuruluşlarında Kurumsal Yönetim Rehberi" onaylanmıştır. Rehber kamu kuruluşları tarafından sorumlulukların en etkin ve verimli bir şekilde yerine getirilebilmesi için ülkelere tavsiyelerde bulunmak üzere yenilenmiştir. Söz konusu rehber http://www.oecd.org/dataoecd/46/51/34803211.pdf adresinden edinilebilir.

İç kontrol ve risk yönetimi açısından şirketler arasındaki en iyi uygulamaları değerlendiren bir araştırma Avrupa Birliği tarafından yayınlanmıştır. Avrupa Birliği üye ülkelerin iç kontrol ve risk yönetimi konusundaki mevzuatları da rapor içerisinde karşılaştırılmaktadır. Bu konudaki dökümanlar http://www.fee.be/publications/main.htm adresinden alınabilir.

TİDE'den Haberler

TİDE "İç Denetim Koordinasyon Kurulu" işbirliği çerçevesinde 14 Kasım - 25 Kasım 2005 tarihleri arasında Ankara'da Temel İç Denetim eğitimleri verilmiştir. Eğitime çeşitli Bakanlıklarda kontrolör veya müfettiş olarak çalışmakta olan 35 kişi katılmaktadır.

22 Aralık 2005 Perşembe günü Ankara'da kamu çalışanlarına yönelik iç denetim konferansı düzenlenecektir.

Sertifikasyon' Haberleri

CIA dışındaki özel Sertifika sınavları da Türkçe olarak yapılacak

Mayıs 2006 tarihinden itibaren gerçekleştirilecek olan CGAP, CFSA ve CCSA sınavlarıda bundan böyle Türkçe olarak verilecek. Kasım-2005 sınavının sonuçlarının 2006 Ocak ortasına kadar gelmesi bekleniyor.

Mayıs-2006 sınavları ile ilgili hazırlık kursları ile ilgili duyurular Ocak ayı içerisinde TİDE web sayfaları aracılığı ile yapılacak.

2006 yılı yapılacak sınavlar ve kurslar (yeterli talep olması durumunda) yine İstanbul ve Ankara olmak üzere 2 yerde de düzenlenecek. Tüm sınavlara online başvuru ocak ayından itibaren yapılabilecek.

Sertifikasyonla ilgili tüm sorular için sertifikasyon@tide.org.tr adresine email gönderebilirsiniz. Sertifikasyon ile ilgili detaylı bilgilere TİDE sayfalarından ulaşabilirsiniz. Sertifikasyonlarla ilgili Broşür ve Formları Web sayfasından bulabilirsiniz.

Dergi Çalışmaları

İç Denetim dergisinin 13. sayısına ilişkin hazırlıklar devam etmektedir. Dergide yayınlanmak üzere "AB Müzakere Sürecinde Türkiye'de İç Denetim" konulu bir yuvarlak masa toplantısı düzenlenmiştir. Makale ve yazılarınız ile ilgili ele alınmasını istediğiniz konuları ve ne şekilde sponsorluk desteği sağlayabileceğinize ilişkin önerilerinizi dergimizin dergi@tide.org.tr adresine ulaştırabilirsiniz.

Web Sitesi

Yeniden yapılandırılan internet sitemiz aracılığı ile sizlere ulaşmaya devam etmekteyiz. Web sitesi ile ilgili önerileri web@tide.org.tr adresine iletebilirsiniz.

Eğitimlerimiz

Aşağıdaki konuları da içeren "Temel İç Denetim" eğitimleri düzenlenecektir. Eğitimlere ilişkin zamanlama ve kapsam açısından görüş ve önerilerinizi bize iletmenizi rica ederiz.

  1. İç Kontrol Teorisini Uygulamaya Dönüştürebilmek
  2. Risk Değerlemesi ve Risk Bazlı Denetim Planlaması
  3. Operasyonel Denetim

Kurumlarınız ve sizler için gerekli olduğunu düşündüğünüz eğitim konularını bizlere bildirirseniz bu taleplere göre de eğitim planlamalarımıza ilaveler yapabiliriz. Ayrıca eğitim verme konusunda gönüllü iseniz lütfen Sn.Funda Yavaş AYLA ile irtibata geçin.egitim@tide.org.tr

Akademik İlişkiler

Akademik ilişkiler kapsamında üniversiteler ile görüşmelerimiz devam etmektedir. The IIA'in katkılarıyla üniversitelerde İç Denetim eğitiminin desteklenmesi için görüşmeler devam etmektedir.

Akademik ilişkiler komitesinde aktif olarak görev almak isteyen veya önerileri olan üyelerimizin akademik@tide.org.tr adresinden Sn. Elif BULUÇ ile irtibata geçmesi rica olunur.

Sosyal Faaliyetlermiz

4 Ocak 2006 tarihinde (18:00-21:00) yeni yıl kutlaması için İstanbul The Marmara otelinde biraraya gelinecektir, lütfen ajandalarımıza not edelim. 22 Aralık 2005 tarihinde (19:30-21:30) ise Ankara DEDEMAN OTEL 'de aile toplantısı düzenlenerek Ankara'daki üyelerimiz ile birlikte olunacaktır.

TİDE Ailesine Yeni Katılan Üyelerimiz

TİDE ailesine yeni katılan üyelerimize hoşgeldiniz diyor, düzenlenecek ilk aile toplantısına davet ediyoruz.

Hasan TOROSLU - FİNANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.
Erkan ERDOĞAN - FİNANS YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.
Ferit Özbir BAKIR - T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.
V.Levent AZİZ MUSTAFA - NIKE INC. TURKEY OFFICE
Ömer EROĞLU - ROZAK DEMİR PROFİL TİC. VE SAN. A.Ş.
Halil YAŞAR - İLSAN İLAÇ SANAYİ VE TİC. A.Ş.

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri