TİDE - Türkiye İç Denetim Enstitüsü
Kullanıcı Adı: Şifre: Üye olmak istiyorum | Şifremi unuttum
TİDE
TIDE ECIIA IIA
TİDE, ECIIA ve IIA üyesidir
About TIDE
TIDE Hakkinda
Yayınlar / Bülten / Bülten Arşivi / Ağustos 2005 Bülteni

AĞUSTOS 2005

Saygıdeğer Meslekdaşlarımız ve Sayın Üyelerimiz,

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Derneği'nin aylık olarak gerçekleştirdiği faaliyetleri, önümüzdeki dönemler için faaliyet planlarını ayrıca üyesi olduğumuz ‘Institute of Internal Auditors –IIA' ve Avrupa İç Denetim Enstitüleri Konfederasyonu ‘ECIIA' den haberleri ve gelişmeleri sizlerle paylaşmak amacıyla yayınladığımız İç Denetim Bültenimizde sizlerle Temmuz ayında gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ile Ağustos ayı faaliyet planımızı paylaşacağız.

IIA ve ECIIA'den Haberler

2005 yılı Uluslararası İç Denetim Konferansı 11-13 Temmuz 2005 tarihinde Chicago'da düzenlenmiştir. Konferansa Türkiye'den Merkez Bankası'ndan Çetin Özbek, Prof. Dr.Necdet Şensoy ve Bilal San, Coca Cola'dan Özlem Aykaç, Anadolu Grubu'ndan Elif Buluç, Doğuş Holding'ten Alp Kinay, Türk Pirelli'den Can Akkerman ve Oyak'tan Tamer Aksoy katılmıştır.

Konferans İç Denetim ve Kurumsal Yönetim, Risk Yönetimi, İç Denetimdeki En İyi Uygulamalar, Sarbanes Oxley uygulamaları, IT Denetimi ve benzeri konularda oturumlar içermiştir.

Ayrıca IIA tarafından düzenlenen Global Leadership Workshop ve Global Council (9-10 Temmuz 2005) toplantılarına Türkiye İç Denetim Enstitüsü'nü temsilen Enstitü Başkanı Sn. Özlem Aykaç ve Genel Sekreter Sn. Elif Buluç katılmıştır. Global Leadership Workshop programı içerisinde Sn. Özlem Aykaç "Gönüllü Üyeler ile Enstitü'nün hizmet vermesi" konusunda bir tebliğ sunmuştur.

TİDE'den Haberler

16 Eylül 2005 tarihinde Ceylan Intercontinental otel de düzenlenecek IX. Ulusal Konferans içerik olarak daha çok uygulamaya yönelik tecrübelerin paylaşılacağı bir formatta hazırlanmaktadır. Ayrıca Eylül ayında TİDE'nin 10. kuruluş yıl dönümü de kutlanacaktır.

Değerli üyelerimiz, TİDE, IIA nezdinde ulusal enstitü statüsüne talip olması ile birlikte önemli yükümlülükler altına girmektedir. Bunların başında da üye profilinin güncel olması, üye aidatlarının her yıl tüzükte ön görüldüğü süre içinde (TİDE tüzüğüne göre her yılın ilk ayı sonuna kadar) tahsil edilmesi gelmektedir. TİDE, sahip olduğu üye toplamı üzerinden IIA'e belli bir bedel ödemesi gerekecektir. Ulusal enstitü olunduktan sonra, TİDE üyelerinin enstitüye karşı olan üyelik yükümlülükleri ve bu yükümlülüğünün yerine getirilmesi hususu önem kazanacaktır. Siz değerli üyelerimize bu konuyu önemle arz ederiz.

Sertifikasyon Haberleri

Kasım-2005 Sertifikasyon sınavları

16-17 Kasım 2005 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan CIA, CFSA ve CCSA sınavlarına TİDE web sayfaları üzerinden başvuru alınmasına 25/7/2005 tarihinden itibaren başlandı. Sınava online başvuru yaparak güvenli sayfalar üzerinden kredi kartı ile ödeme yapmak isteyenler, TİDE web sayfasında Sertifikasyon başlığı altından Online Sınav Merkezi'ni ziyaret ederek bunu 30 Eylül 2005 tarihine kadar gerçekleştirebilirler.

Sertifika sınavları için Kasım-2005 ve Mayıs-2006 dönemlerinde, Türkiye'de sınava girecek olanlar için geçerli olacak sınav kayıt ücretleri belli oldu. Detaylara TİDE web sayfalarında Sertifikasyon başlığı altından ulaşabilirsiniz.

CIA Sınav Ücretleri (KDV Hariç)

Tide Üyesi

Tide Üyesi Olmayan

Öğrenci

Sınav Kayıt Ücreti (ilk seferinde bir kerelik, geri ödenmez)

US $50

US $60

US $30

Sınavın her bir kısmı (oturum başına bir kısım)

US $50

US $75

US $35


CFSA, CCSA Sınav ücretleri (KDV Hariç)

Sınavı ilk alışta - $140'lık test ücretine ek olarak $35'lık geri ödenmeyen kayıt ücretini de içerir.

US $175

Testi tekrar alma - Sadece $140'lık test ücretini içerir.

US $140

CIA Sınavı için düzenlenecek kurs ile ilgili duyuru web sayfaları aracılığı ile Eylül ayı içinde yapılacaktır, bu nedenle web sayfalarını takip etmenizi öneririz.

Sertifikasyonla ilgili tüm sorular için sertifikasyon@tide.org.tr adresine email gönderebilirsiniz.

Sertifikasyon ile ilgili detaylı bilgilere TİDE sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Sertifikasyonlarla ilgili Broşür ve Formları Web sayfasından bulabilirsiniz.

Dergi Çalışmaları

Geçtiğimiz ay içinde dergimizin 12.sayı hazırlıkları başlamıştır. Yaz sayımızda "Aysberg" konumuz İç Denetim Departmanlarında Etkinlik ve Verimlilik olacaktır. Yakın Plan da ise İç Denetim Koordinasyon Kurulu ve Hedef Alliance Holding İç Denetim Uygulamaları yer alacaktır. Yaz 2005 sayımızın baskıya hazırlık çalışmaları bu ay içinde sonlandırılmaya çalışılacaktır.

Dergimizin zenginleşmesi ve sesimizi daha büyük kitlelere duyurabilmesi için sponsorluk desteğinizi bekliyor, bu konuda duyarlı davranacağınıza inanıyoruz.

Makale ve yazılarınız ile ilgili ele alınmasını istediğiniz konuları ve ne şekilde sponsorluk desteği sağlayabileceğinize ilişkin önerilerinizi dergimizin dergi@tide.org.tr adresine ulaştırabilirsiniz.

WEB Sitesi

Yeniden yapılandırılan internet sitemiz aracılığı ile sizlere ulaşmaya devam etmekteyiz.

Web sitesi ile ilgili önerileri web@tide.org.tr adresine iletebilirsiniz.

Eğitimlerimiz

Kurumlarınız ve sizler için gerekli olduğunu düşündüğünüz eğitim konularını bizlere bildirirseniz bu taleplere göre de eğitim planlamalarımıza ilaveler yapabiliriz. Ayrıca eğitim verme konusunda gönüllü iseniz lütfen Sn.Funda Yavaş AYLA ile irtibata geçin.

egitim@tide.org.tr

Akademik İlişkiler

Akademik ilişkiler konusunda Sn. Elif Buluç Chicago'da IIA tarafından düzenlenen "Endorsed Internal Auditing" Sempozyumuna katılmıştır. Sempozyumda iç denetim mesleğine kaliteli iş gücü sağlamak açısından, üniversitelerde IIA tarafından desteklenen iç denetim programlarındaki öğrencilerin mesleğe hazırlanması için neler yapılabileceği konusunda fikirler oluşturuldu. "Endorsed Internal Auditing" programı hakkında daha detaylı bilgi alınarak Türkiye'de de aynı şekilde iç denetçi yetiştiren programlar açılması yönünde çalışmalar başlatılmıştır.

Akademik ilişkiler komitesinde aktif olarak görev almak isteyen veya önerileri olan üyelerimizin akademik@tide.org.tr adresinden Sn. Elif BULUÇ ile irtibata geçmesi rica olunur.

Sosyal faaliyetlerimiz

Eylül ayında "Aile Toplantısı"nın 2 Eylül 2005 Cuma günü TİDE dernek merkezinde yapılması planlanmaktadır. Bu tarihi takvimlerinizde işaretlemenizi rica ederiz.

TİDE Ailesine Yeni Katılan Üyelerimiz;

Erdal Şahin - İhlas Holding

Seminer Programı

Diğer Sitelerimiz

İç Denetim Dergisi

Türkiye İç Denetim Kongresi

Mesleki Gelişim Akademisi

Akademik Forum 2016

İç Denetime Genç Bakış

Sanal Müze

Site İçi Arama

Ara


Site Haritası / Sıkça Sorulan Sorular

Basn Odas
Basın Odası Mevzuat Envanteri